Haber

Türkiye’deki depremi ve Birleşmiş Milletler imzasını kullanarak Nepal halkını dolandırdı

Nepal’de bir kadın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in imzasını kullanarak Türkiye’deki deprem felaketine yardım edeceğini söyledi. Dolandırıcılık planıyla Nepal’de birçok insanı dolandırdı.

Nepal’de yaşanan bir dolandırıcılık vakası uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. Bir kadın, Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli deprem felaketini kullanarak insanları dolandırdı.

Son yıllarda büyük bir ekonomik krizle boğuşan Nepal’de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ziyareti öncesinde dolandırıcılar ortaya çıktı.

Dolandırılan kişiler, Guterres’in imzasının kullanıldığını ve Türkiye’deki deprem felaketinde kullandığını belirterek başlarına geleni anlattı.

Suruchi Bhujel olarak bilinen kadının, Guterres’in imzasını taklit ederek 90 kişiyi parasını kendisine vermeye ikna ettiği ortaya çıktı. Kadının yaklaşık 2,5 milyon rupi (850 bin TL) dolandırdığı belirtildi.

Dolandırıcının, dolandırdığı kişilere, Şubat ayında Türkiye’de meydana gelen deprem için Birleşmiş Milletler’in kampanya başlattığını ve deprem bölgesine konut yapma projesinin bulunduğunu söylediği ortaya çıktı.

Dolandırıcı, dolandırıcılık planını daha inandırıcı kılmak için Guterres’in imzasını kullanarak kurbanlarını ikna etmeyi kolaylaştırdı.

Bhujel ile birlikte dolandırıcılık yapan eşi Binod Shrestha ve kardeşi Sujan Bhujel’in kaybolduğu belirtildi. Bhujel 7 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu