Ekonomi

Yen 155’in altına düşmedikçe Japonya’nın adım atması olası değil

Japon yeni zayıflamaya devam ederek dolar karşısında 152 seviyesine yaklaşırken, eski üst düzey döviz diplomatı Hiroshi Watanabe, yen 155 seviyesinin altına düşmedikçe Japon yetkililerin döviz piyasasına müdahale etme ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

2004-2007 yılları arasında Japonya’nın döviz politikasını yöneten Watanabe, 2022 yılında yaşanan keskin düşüşlerin aksine, yendeki mevcut dalgalanmaların normal bir aralıkta olduğuna inanıyor.

Watanabe’ye göre, müdahale eşiği sadece 152 seviyesinin aşılması değil, aynı zamanda dolar karşısında 155’in altına önemli ve ani bir düşüş gerektiriyor. Watanabe, 155 seviyesinin psikolojik bir öneme sahip olduğunu ve yenin değerindeki düşüşün önemli olması halinde müdahaleyi tetikleyebileceğini kaydetti.

Watanabe ayrıca, ABD ile Japonya arasında süregelen faiz oranı farkından etkilenerek dolar-yen kurunun şimdilik 145 ila 155 aralığında dalgalanmasının beklendiğini belirtti.

Watanabe’nin yorumları, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) geçen ay sekiz yıllık negatif faiz politikasını sona erdirme kararına rağmen yenin düşüş trendi yaşadığı bir dönemde geldi. BOJ’un güvercin diline ilişkin piyasa yorumları, Japonya’nın borçlanma maliyetlerini düşük tutarak ve yen üzerinde aşağı yönlü baskı uygulayarak, daha fazla faiz artışının yakın zamanda gerçekleşmeyebileceğini gösteriyor.

Dolar Perşembe günü 151,70 yen seviyesinde işlem görerek, geçen hafta 151,975 yen ile 34 yılın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra dar bir aralıkta seyretti ve Japon yetkililerin piyasaya müdahale olasılığı konusunda uyarılarına neden oldu.

Watanabe ayrıca Japon firmalarının davranışlarındaki değişiklikler de dahil olmak üzere yenin keskin bir şekilde toparlanmasını engelleyebilecek faktörlere dikkat çekti. Birçok şirket artık denizaşırı karlarını ülkelerine geri göndermek yerine yurtdışında yatırım yapmayı tercih ediyor, bu da Japonya’nın iç ekonomisi iyileşme gösterse bile yenin gücünü etkileyebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu