Haber

Fas ve İspanya, çeşitli alanlarda 19 mutabakat zaptı ve anlaşma imzaladı

Fas ve İspanya arasında çeşitli alanlarda iş birliğini kapsayan 19 mutabakat zaptı ve anlaşma imzalandı.

Fas Dışişleri Bakanı Nasser Burita, İspanyol mevkidaşı Jose Manuel Albares ile Rabat’ta düzenlenen Fas-İspanya Ortak Yüksek Komite Toplantısına katıldı.

Görüşmenin ardından Burita ve Albares, göç alanında işbirliği konulu iki mutabakat zaptı imzaladı.

Aynı kapsamda turizm, ulaşım, çevre, iklim değişikliği ile mücadele, sürdürülebilir kalkınma, sağlık, tarım, kültür ve bilimsel araştırma gibi çeşitli alanlarda toplam 17 mutabakat zaptı ve anlaşma imzalandı.

İspanyol basınında Rabat’taki görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde, “İspanya ve Fas, ilişkilerinde yeni bir sayfa açması açısından çok önemli olan görüşmede, geçmişte yaşananlara benzer girişimlerden ve sözlü açıklamalardan kaçınacaklarının sözünü verdiler. , bu karşılıklı gerilim yaratabilir.” ifadeleri kullandı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Bu zirve, İspanya ile Fas arasındaki ilişkilerde yeni bir kilometre taşı olacak” dedi. dedi.

Fas Başbakanı Aziz Ahnus, Rabat’ta düzenlenen toplantının açılış konuşmasında, iki ülke arasındaki istişarelerin ortak çıkarlara ilişkin bir dizi belge üzerinde perspektiflerin yakınlaşmasına yol açtığını belirtti.

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Batı Sahra’daki ayrılıkçı Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali’yi yakalandığı Kovid-19 tedavisi için 22 Nisan 2021’de gizlice ülkeye getirmiş ve bu olay diplomatik bir olaya dönüşmüştü. kriz.

İspanya Başbakanı Sanchez’in 14 Mart 2022’de Fas Kralı VI. Kral Muhammed VI’nın daveti. Rabat’ı ziyaret etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu