Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a desteğini vurguladı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, füze testleri ve askeri tatbikatların gerilimi artırdığı bir dönemde, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (DPRK) kuruluşunun 75. yıldönümünde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a gönderdiği tebrik mesajıyla desteğini vurguladı. Kore Yarımadası’nda.

Xi, mesajında, Kuzey Kore lideri Kim ile şu ana kadar 5 kez görüştüklerini, farklı yollarla yakın iletişimi sürdürdüklerini, Çin ile Kuzey Kore arasındaki geleneksel dostluk ve iş birliği ilişkisini “yeni bir döneme” taşıdıklarını belirtti.

Xi, mesajında, Çin ve Kuzey Kore’nin “aynı dağ ve nehirle birbirine bağlanan dost komşular” olduğunu ve “yoldaş” Kim Jong-un’un liderliğinde Kore İşçi Partisi’nin (WPK) ve “kardeş” olduğunu söyledi. “Kuzey Kore halkı sosyalist davayı ilerletecek ve yeni yaratacak” kalkınmayla ülkeyi yeni bir seviyeye taşıyacağına inandığını belirtti.

Xi, mesajında ​​”Dünyanın bir yüzyılda görülmemiş hızlı değişimlerden geçtiğini” vurgulayarak, “Uluslararası ve bölgesel durum ne kadar değişirse değişsin, Çin Komünist Partisi ve Çin hükümetinin tutumunun sürdürülmesine yönelik, Kuzey Kore ile dostluk ve işbirliği ilişkisinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi değişmeyecek.” sözlerini kullandı.

Kuzey Kore’nin 75. yıl dönümü kutlamaları için Kuzey Kore’yi ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Liu Guocong başkanlığındaki Çin heyeti, bugün Pyongyang’da düzenlenen askeri geçit törenini de izledi.

Kuzey Kore ajansı KCNA’nın haberine göre, heyetin Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim ile yaptığı görüşmede taraflar, “iki ülke arasındaki çok yönlü koordinasyon ve işbirliğinin daha da artırılması” konusunda mutabakata vardı.

Kore Yarımadası’nda füze denemeleri ve askeri tatbikatların gerilimi artırdığı bir dönemde Çin liderinin Pyongyang yönetimine destek vurgusu yapması, Pekin’in Güney Kore’nin ABD ve Japonya ile artan askeri bağlarına yönelik bir saldırısı olarak değerlendiriliyor.

esmeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu