Teknoloji

YouTube’un Yeni Yapay Zeka Destekli Dublaj Özelliği İle Yapılan Video İzleyenleri Heyecanlandırdı

YouTube’un ‘Aloud’ adlı yeni dublaj özelliği ile oluşturulan görüntü, içerik üreticileri için oldukça heyecan verici görünüyor. Yapay zeka destekli ve birçok dilde dublaj yapabilen Aloud bakalım ne zaman çıkacak…

Dünyanın en bilinen online video platformu YouTube, dublaj özelliğine yapay zekayı da ekledi.

Bu özellik sayesinde içerik üreticileri görselleri dublajlayabiliyor ve sunulan içerikler birçok farklı dilde (seçenek eklendiyse) izlenebiliyordu.

Google’ın iş geliştirme merkezi olarak bilinen Area 120 bünyesinde çalışan bir şirketin tasarladığı özellik, yapay zeka ile kullanılabiliyor ve birçok dile çevrilebiliyor.

Gelecekte YouTube’un yerleşik dublaj özelliğinin yerini alacağı varsayılan bu özellik, şu anda birkaç dil için test ediliyor.

Aloud görüntüyü derinlemesine analiz eder ve tüm sesleri çok kısa sürede istenilen dilde metne dönüştürür. Bu hem içerik üreticilerini hem de YouTube’da video izlemeyi sevenleri mutlu edecek bir özellik.

Sese gerek yok, mimikler bile yeter…

Ayrıca geliştirici grup, ilerleyen dönemlerde yazılara gerek kalmayacağını, görseldeki ses ve mimiklerin dublaj için yeterli olacağını söylüyor.

Şimdilik İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dublaj yapabilen yapay zeka aracına 2024 yılında farklı özellikler eklenecek.

Örneğin, orijinal sesin kullanılması. Bu özellik etkinleştirildiğinde, tüm içerik oluşturucular kendi sesleriyle dublaj oluşturabilecektir.

Hatta dublaj özelliğinin kullanıldığı bir görsel yayınlandı.

Dublajı etkinleştirmek için, görüntü panelinin sağ alt kısmındaki ‘Ayarlar’ düğmesini tıklamanız ve ardından ‘Ses parçası’ seçeneğini kullanarak dublajı seçmeniz yeterlidir.

İşte o görüntü:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu