Haber

Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine (YEDAM) Gelen Çağrı Sayısı 1 Milyona Ulaştı

Yeşilay Danışma Merkezleri (YEDAM), bağımlılıkla mücadelede önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. 115 YEDAM Danışma Hattı’na kurulduğu günden bugüne 1 milyon davet geldi. KKTC’de ve 81 ilde bulunan toplam 107 Yeşilay Danışma Merkezi (YEDAM), alkol, tütün, alkol, kumar ve internet bağımlılığı sorunu yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek vererek, danışanların hayatlarına yeniden kavuşmalarına yardımcı oluyor.

 

Yeşilay Danışmanlık Merkezleri Tamamı bağımlılık alanında çalışan uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarını bünyesinde barındırmaktadır. Danışanların bağımlılık türü değerlendirilerek derecesi belirlenir. Alkol, tütün, uyuşturucu, kumar ve internet sorunları yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlanarak bu davranışı bırakmaları ve hayata dönmeleri sağlanıyor. Bu danışmanlık hizmeti sadece bağımlı bireylere değil, bağımlı bireylerin yakınlarına da verilmektedir. Bağımlılık tedavisi sonrasında tekrarlama riski oluştuğunda yine YEDAM ile destek verilmektedir.

 

YEDAM, danışanları evlerinde ziyaret ederek gelişmeleri takip ederek, arınan bireyin tekrar zararlı alışkanlıklara başlamasını engelleyecek formüller öğretir. YEDAM’da gizlilik unsuruna büyük önem verilmekte olup, görüşmeler sırasında elde edilen bilgiler asla başka kişi veya kurumlarla paylaşılmamaktadır.

 

Türkiye’nin her yerinden Yeşilay Danışmanlık Merkezleri 115 YEDAM Danışma HattıÜcretsiz olarak erişilebilir.

 

“Bağımlılıkla mücadelede YEDAM Danışma Hattının çok önemli bir yeri var”

YEDAM Başvuru Hattı’na 1 milyon çağrı alınması, bağımlılıkla mücadelede önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor. Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk, açıklamasında şunları söyledi: “Bağımlılıkla mücadele Yeşilay’ın ana faaliyet alanıdır. Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimiz Sunduğu ücretsiz manevi ve sosyal destek hizmeti sayesinde binlerce bağımlı birey ve yakınları yeniden hayata tutunuyor. Danışmanlık limiti sadece bilgilendirmenin ötesinde gerçek bir rehberlik sağlamakta ve alkol, tütün, uyuşturucu, kumar ve internet bağımlılığı olan bireylerin destek ihtiyaçlarına yönelik adımlar atmasını teşvik etmektedir. Görüşmelerin ardından bağımlı birey veya yakınlarıyla randevu planlandığında, Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine “Bilgi aktarımı sağlanarak kısa sürede randevu planlaması gerçekleştirilir.” söz konusu.

Yeşilay Hakkında

1920 yılında faaliyetlerine başlayan dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biridir. Yeşilay ; İnsan onurunu ve onurunu esas alır. Hiçbir ayrım yapmadan tüm toplumu zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışır. Milli ve manevi değerleri ön planda tutar. Ulusal ve uluslararası düzeyde koruyucu ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürütür. Alkol bağımlılığıyla mücadele etmek amacıyla kurulmuş; Kuruluşundan bu yana bağımlılık türlerinin artması nedeniyle Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklendi. Alkolden sonra; Çalışma alanları arasında tütün, uyuşturucu bağımlılığı, kumar ve teknoloji bağımlılığı da yer aldı.

 

Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, Dünya çapında 97 Ülke Yeşilay Var. 2015 yılında kuruldu Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM) ile Bağımlı bireylere ve yakınlarına ücretsiz ayakta psikososyal destek hizmeti verilmektedir. Türkiye ve KKTC’nin toplam 81 ili 107 YEDAM Var. YEDAM’a 115 Danışma Hattı’ndan ulaşılabilir.

 

Her biri 40 yataklı, Türkiye’ye özgü bir bağımlılık rehabilitasyon sistemi olan Yeşilay Rehabilitasyon Merkezleri, Bursa ve Diyarbakır’da alkol ve uyuşturucu bağımlısı bireylere yataklı tedavi hizmeti veriyor.

 

Yeşilay, toplumu bağımlılıklardan koruma ve bilinçlendirme çalışmaları nedeniyle 1934 yılından bu yana “Kamu Yararına Dernekler” arasında yer alıyor. “Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışman Statüsü” ve “Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Türkiye Mükemmellik Ödülü”ne sahiptir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu