Haber

Tunus’ta siyasi partilerden Macron’un Tunus’a ilişkin açıklamalarına tepki

Tunus’taki Nahda Hareketi ile Özgür Anayasa Partisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 18. Frankofon Tepesi sırasında Tunus’a ilişkin yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Macron, Tunus’un Cerbe Adası’nda 19-20 Kasım’da düzenlenen 18. Frankofon Zirvesi’nde Fransa’nın resmi haber kanalına verdiği demeçte, “Tunus devrime, teröre, Kovid-19 salgınına ve siyasi istikrarsızlaştırmalara tanık oldu; şimdi büyük bir değişim zamanı.” tabirleriyle Cumhurbaşkanı Kays Said’e desteğini açıklamıştı.

Nahda Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, Macron’un Tunus’a ait yaptığı açıklama ve tavrının “anti demokratik ve darbe yanlısı” olduğu değerlendirildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Macron’un Frankofon Zirvesi’nde, Tunus’taki darbeyi ve otokratik sistemi destekleyen, demokratik değerlere aykırı ve düşmanca açıklamalarını reddediyoruz. Bu açıklama, Tunusluların özgürlük ve demokrasi özlemine düşmanca, Fransız Devrimi’nin değerlerine aykırı olarak Tunus’un iç işlerine müdahaledir.” tabirlerine yer verildi.

“Macron’un açıklamaları Tunus’un iç işlerine müdahale”

Özgür Anayasa Partisi de Macron’un Cerbe Adası’ndaki açıklamalarını, “şok edici ve Tunus’un iç işlerine müdahale” olarak kıymetlendirdi.

Özgür Anayasa Partisi Önderi Abir Musi, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Macron’un Cerbe Adası’ndaki şok edici açıklamalarıyla iç işlerimize karışmasını ve diktatörlüğe dayanağını kabul etmiyoruz. Bu nedenle Tunus’taki Fransa Büyükelçiliği aracılığıyla kendisine Tunus halkının bu dış müdahaleyi reddettiğini açıkladığımız resmi bir bildiri ilettik.” sözlerini kullandı.

Musi, resmi bildirilerinde Fransa’nın tüm uluslararası sözleşmelere ve normlara uyması çağrısı yaptıklarını kaydetti.

Tunus’taki siyasi kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz 2021’de açıkladığı harika kararlar, ülkede bir çeşit “istisnai durum” oluşmasına yol açtı.

Meclisin çalışmalarını donduran ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran Said, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.

Cumhurbaşkanı Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de Anayasa değişikliği referandumu, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçim yapılacağını ve bu tarihe kadar Meclisin kapalı kalacağını duyurmuştu.

Tunus’ta bazı kesimler, Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu