Ekonomi

TÜBİTAK ve Arçelik’ten Ar-Ge’de yeni iş birliği

KOCAELİ (İGFA) – Küresel Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine liderlik hedefleyen Arçelik, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, iştirakçi ve paylaşımcı bir kurum olma vizyonunu benimseyen TÜBİTAK ile stratejik bir iş birliği gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde TÜBİTAK 1515 kodlu Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı kapsamında Arçelik’in Çayırova Kampüsü’nde “İleri Materyal, Filtrasyon ve Hijyen Teknolojileri Öncül Araştırma Laboratuvarı açıldı. Laboratuvarda; temel araştırma seviyesinde yeni bilgilerin üretilmesi, uygulanması ve bilimsel çıktıların oluşturulması amaçlanıyor.

TÜBİTAK Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı kapsamında faaliyete giren laboratuvar Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Koç Holding Güçlü Tüketim Kümesi Lideri Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız ve Arçelik Kıdemli Ar-Ge Yöneticisi Dr. Emre Oğuz’un katıldığı merasimle açıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TÜBİTAK Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı ile alanında öncü ulusal ve milletlerarası kuruluşların Ar-Ge laboratuvarı oluşturmaları için kaynak sağladıklarını belirterek, “Buralarda da ilk anda ticarileşme kaygısı gütmeyen, daha riskli ve daha vizyoner araştırma projelerini destekliyoruz. Şunu açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum: Öncül Ar-Ge Laboratuvarları, Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında küresel çekim merkezi olmasına da büyük katkı sağlıyor” dedi.

“Arçelik Öncü Ar-Ge laboratuvarında biyoesaslı alev geciktiriciler, organik elyaf, kimyasal geri dönüştürülmüş polimerler, çevreci poliüretan, aerojel formülleri, çeliklerin sararmasını önleyecek kaplamalar geliştirilecek” diyen Bakan Varank, “Karbondioksit yakalayan, uçucu bileşikleri, alerjenleri, virüs, bakteri ve polenleri filtre edecek çalışmalar yapılacak. Bu sayede daha çevreci, daha rekabetçi ve birincileri içeren eserler pazara sunulacak. Buradaki gaye 5. yılın sonunda en az 50 memleketler arası patent başvurusu yapmak” diye konuştu.

Törende konuşan TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal da, TÜBİTAK’ın 1963 yılından beri ülkemizde bilim, teknoloji, yenilik ekosisteminde birçok takviye sunduğunu belirterek, “Bu dayanaklarda rekabet üst seviyede oluyor. Her devir binlerce proje alıyoruz. Lakin 1515 Öncül Ar-Ge Programımızda ise rekabet yok, biz firmalara giderek onları bu programa davet ediyoruz. Zira bu programı bugünün değil geleceğin tezli amaçlarına ulaşmak için kıymetli bir araç olarak görüyoruz. Geleceğin daha karmaşık, dinamik ve değişken meselelerine tahlil bulma gayesiyle yalnızca teknoloji geliştiren değil, geliştirilecek bu teknoloji için bilgi üretme konusunda belli bir düzeye gelmiş firmalar bu takviyeden faydalanabiliyor” dedi.

TÜBİTAK program kapsamında Öncül Ar-Ge laboratuvarına 5 yıl müddet ile takviye sağlayacak. Yürütme Komitesi kararı ve Başkanlık onayı ile dayanak mühleti 5 yıl daha uzatılabilecek. Laboratuvarın, stratejik planları TÜBİTAK tarafından belirlenirken çalışmalar Arçelik tarafından yürütülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu