Haber

SGK’dan “Bazı EYT’lilerin mağdur edildiği” iddialarına ilişkin açıklama

23 Mayıs 2002 tarihli itibarlı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 3 yıldan az kıdemi bulunan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarını kapsamadığını belirterek, bu durumdaki çalışanların iddialarına göre; mağdur olduklarının gerçeği yansıtmadığını, söz konusu vatandaşların da EYT yönetmeliği kapsamında olduğunu belirtti.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, 23 Mayıs 2002 itibarı ile 3 yıldan az hizmet süresi olan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarının işten ayrılmaya başladığına dair bazı gazetelerde haberler yer aldığı bildirildi. 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaları EYT kapsamında değildi.

3 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan EYT yönetmeliği ile hizmet süresine bakılmaksızın tüm sigortalılar için emeklilik yaşı şartının kaldırıldığı hatırlatıldı.

“Kamuoyunda EYT yönetmeliği olarak adlandırılan Kanun’un 23/05/2002 tarihi itibariyle 3 yıldan az kıdemi bulunan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarını kapsamadığı ve çalışanların Bu durumda mağdur olanlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu kapsamda söz konusu vatandaşlar da yönetmelik kapsamındadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu