Haber

Portekiz Cumhurbaşkanı transatlantik köle ticaretindeki rolü için özür diledi

Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Souza Salı günü yaptığı açıklamada, ülkesinin transatlantik köle ticaretindeki rolü için özür dilemesi ve sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Rebelo de Souza, ülkede diktatörlüğün devrildiği 1974 Karanfil Devrimi’nin 49. yıl dönümü dolayısıyla Portekiz Parlamentosu’nda düzenlenen törende konuştu. Törene ülkeyi ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanı Luis Inácio Lula da Silva da katıldı.

Cumhurbaşkanı Rebelo de Souza yaptığı konuşmada geçmişte Portekiz gemilerinin Afrika’dan Güney Amerika’ya yaptığı köle ticaretine değinerek, bu nedenle ülkesinin özür dilemesi gerektiğini belirtti. Ancak özür dilemenin en kolay şey olduğunu söyleyen Başkan Souza, Portekiz’in daha sorunsuz bir gelecek inşa etmek için geçmişinin sorumluluğunu da alması gerektiğini söyledi.

Başkan Souza’ya göre, Brezilya’nın sömürgeleştirilmesinin Portekiz dili ve kültürünün yayılması açısından olumlu yönleri olmakla birlikte, yerli halkın sömürülmesi, kölelik ve Brezilya çıkarlarının yitirilmesi açısından olumsuz sonuçları da vardır.

Portekizli köle tüccarlarının 15. ve 19. yüzyılın ortalarında en az 6 milyon Afrikalıyı Atlantik Okyanusu üzerinden Brezilya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine naklettikleri ve onları köle olarak sattıkları biliniyor. – LİZBON

habersultanhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu