Haber

Miçotakis’ten Türkiye ziyareti öncesi açıklama: ‘Sürekli parmağımız tetikte olamayız’

Yunan medyasına demeç veren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmeye ilişkin olarak, “Parmağımızın tetikte olmasındansa konuşmamız daha iyidir” açıklamasında bulundu.

Başbakan Erdoğan ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada Miçotakis, “Seçim sırasında duyulanların seçimden sonra duyulmayacağını ummak istiyorum. Eğer böyle olursa, sorunlarımız devam edecek” cümlelerini dile getirdi.

Türk-Yunan ilişkilerinde ilerleme kaydedildiğini ancak ‘her zaman gerginlik kaynakları olacağını‘ ifade eden Miçotakis, Türkiye’nin iddialarından vazgeçmediğini ancak Yunanistan’ın da uluslararası hukuk temelinde belirlediği ‘kırmızı çizgilerden‘ geri adım atmayacağını ve kendi pozisyonunda ısrarcı olacağını belirtti.

‘Yunanistan bugün daha güçlü’

Kariye’nin camiye dönüştürülmesi meselesine de değinen Miçotakis, bu husus ‘gereksiz ve provokatif bir eylem‘ olarak nitelendirdi.

Miçotakis, Kariye’nin cami olmasını meselesini Erdoğan‘a ileteceğini ve kararın geri alınma olasılığının olup olmadığına bakacağını ifade etti.

Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarına meydan okumaması için için ülkenin silahlı kuvvetlerinin güçlendirildiğini ifade eden Miçotakis, Yunanistan’ın ‘Fransa ile olduğu gibi‘ oluşturduğu ittifaklar ağı olduğunun altını çizdi.

Aynı zamanda Türkiye ile olan meselelerin Avrupa çerçevesine dahil edildiğini kaydeden Miçotakis, Yunanistan’ın bugün Türkiye’ye kıyasla savunma ve siyasi açıdan çok daha korunaklı ve güçlü olduğunu belirterek, “İyi iklimden elde edilen kazanımlar var. Uzun zamandır, 1974’ten bu yana ilk kez ihlal ve ihlallerimiz olmadı. Artık adalarda kaçak göçmenler yerine yasal turistler var. Sürekli parmağımız tetikte olamayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu