Haber

Kolombiya’daki Nevado del Ruiz Yanardağı’nda patlama riski devam ediyor

Kolombiya’daki Nevado del Ruiz Yanardağı’nda son günlerde yaşanan volkanik aktivite nedeniyle patlama riskine ilişkin endişelerin devam ettiği bildirildi.

Kolombiya Jeoloji Servisi (SGC) Direktörü John Makario Londono, yanardağda değerli istikrarsızlık meydana geldiğini ve olası patlama riskine karşı turuncu alarm seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Daha dün yanardağda 5 bine yakın sarsıntının kaydedildiğini söyleyen Londono, “Bir günde bu kadar hareketlilik bir yanardağ için çok fazla” dedi. sözünü kullandı.

SGC’den yapılan açıklamada, kraterin 2,6 kilometre güneybatısında yerel saatle 20:15’te 2,0 büyüklüğünde sarsıntıyla kaydedildiği belirtildi.

Yetkililer, yanardağın yüksek riskli bölgelerinde yaşayan aileler için tahliye çalışmalarının planlandığını duyurdu.

Öte yandan Başkan Gustavo Petro, Nevado del Ruiz Yanardağı’ndaki durumu görüşmek üzere uzmanlarla bir araya geldi.

SGC, 1 Nisan’da yaptığı açıklamada, yalnızca 31 Mart’ta Caldas idari bölgesi Manizales’teki volkanında 9.600 sarsıntının kaydedildiğini bildirdi.

1985’te 25.000 kişi öldü

Nevado del Ruiz Volkanı’nda 13 Kasım 1985’te meydana gelen patlama sonucu oluşan sıcak magmada 25 bin kişi hayatını kaybetti.

Dünyada “Armero Trajedisi” olarak da bilinen Ruiz yanardağı faciası nedeniyle bölgede tedirgin bir bekleyişin yaşandığı paylaşıldı.

Nevado del Ruiz Volkanı, başkent Bogota’ya 129 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Bölge ayrıca Los Nevados Ulusal Parkı’nda yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu