Haber

Kolombiya’da sel ve heyelan nedeniyle 5 kişi kayboldu

Kolombiya’da hafta sonundan bu yana tesirli olan şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 5 kişi kayboldu.

Ülke genelinde tesirli olan mevsimsel yağışlar nedeniyle birçok bölgeden toprak kayması ve sel haberlerinin geldiği bildirildi.

Kuzey Santander idare bölgesine bağlı Villa Caro kasabasında, şiddetli yağışların yol açtığı toprak kaymasında tıpkı aileden 5 kişinin kaybolduğu belirtildi.

Yetkililer, birtakım bölgelerde heyelan riskinin devam ettiğini, 8 bin 132 ailenin tahliye edildiğini açıkladı.

Öte yandan şiddetli yağışların devam edecek olması sebebiyle Villa Caro, Pamplona, Cucuta, Tibu, Convencion, Hacari ve Oana kentlerinde “acil durum” ilan edildiği bilgisi paylaşıldı.

Dün yapılan açıklamada ise sel ve toprak kaymalarından 5 kişi hayatını kaybetmişti. Şehirlerarası birtakım otoyollar trafiğe kapanmıştı.

Yağış mevsiminde 205 kişi hayatını yitirmişti

Kolombiya Ulusal Afet Risk İdaresi Ünitesi (Ungrd), ülkede “yağmur mevsimi”nin başlamasından bu yana 205 kişinin hayatını kaybettiğini, 53 kişinin kaybolduğunu, 281 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Ülke geneli şiddetli yağışlardan 500 bine yakın kişinin etkilendiğini kaydeden Ungrd, 32 kentte, 776 kasabada 2 bin 707 olayın yaşandığını bildirmişti.

Ungrd, sellerde 5 bin 858 konutun yıkıldığını, 77 bin 816 konut ile 2 bin 236 yol, 247 köprü, 321 su kemeri ve 84 kanalizasyonun hasar gördüğünü belirtmişti.

“Yağmur mevsimi” müddetince 799 sel yaşandığını tabir eden Ungrd, bu durumdan 23 bin 518 hektarlık alanın ziyan gördüğünü kaydetmişti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, hükümet olarak felaketin sonuçlarıyla başa çıkmak için 412 milyon dolar bütçe ayırdıklarını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu