Ekonomi

Kazanç çağrısı: Taboola ilk çeyrekte güçlü büyüme ve 2024 için iyimser bir görünüm bildirdi

Taboola (TBLA), gelir, düzeltilmiş FAVÖK ve serbest nakit akışında yıldan yıla önemli bir büyüme ile 2024 yılı için güçlü ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. CEO Adam Singolda, şirketin üst düzey performans reklamverenlerini çekmeye yönelik başarılı girişimlerinin ve büyük markalar ve ajanslar için yeni bir premium reklam teklifi olan Taboola Select’in lansmanının altını çizdi.

Taboola ayrıca Yahoo ile ortaklığını ilerletiyor ve diğer segmentlerden daha hızlı büyüyen e-ticaret işinde potansiyel görüyor. Net zarara rağmen GAAP dışı net gelir elde eden şirket, hisse geri alımları yoluyla hissedarlarına değer kazandırmaya kararlı. Taboola, güçlü net nakit pozisyonu ve 2024’te rekor bir yıl beklentisiyle finansal sağlığından emin olmaya devam ediyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Taboola’nın ilk çeyrek geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre %26 artarak yaklaşık 414 milyon dolara ulaştı.
 • Düzeltilmiş FAVÖK %100’ün üzerinde artarak 23,5 milyon $’a ulaştı ve marjı %17 oldu.
 • Serbest nakit akışı bir önceki yıla göre iki kattan fazla artarak 27 milyon dolara yaklaştı.
 • Şirket, üst düzey reklamverenler için Taboola Select’i başlattı ve Yahoo ile ortaklığını genişletiyor.
 • Taboola, Taboola News gibi girişimlerle günde 30 dakikalık etkileşim elde etmeyi hedefliyor.
 • GAAP dışı 3,8 milyon dolarlık net gelirin yanı sıra 26,2 milyon dolarlık net zarar bildirildi.
 • Taboola yılın ikinci yarısında düzeltilmiş FAVÖK marjlarında iyileşme bekliyor.
 • 2024 yılının 2. çeyreğinde gelirin 410 milyon ila 440 milyon dolar arasında, düzeltilmiş FAVÖK’ün ise 20 milyon ila 30 milyon dolar arasında olması bekleniyor.
 • Şirket 28 milyon dolarlık hisse geri alımı yaptı ve ilk çeyreği 35,5 milyon dolarlık net nakit pozisyonuyla kapattı.

Şirket Görünümü

 • Taboola, 2024 yılı hedeflerini yineleyerek, gelirde, TAC hariç, düzeltilmiş FAVÖK’te ve serbest nakit akışında hızlandırılmış büyüme öngörüyor.
 • Şirket, 2024 yılında uzun vadeli düzeltilmiş FAVÖK marjı hedefi olan %30’a yaklaşmayı bekliyor.
 • Taboola, özellikle e-ticaret işinin büyümesiyle birlikte Ex-TAC marjlarını zaman içinde %40’ın üzerine çıkarma fırsatı görüyor.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ayı Yönünde Öne Çıkanlar

 • İşletme giderleri, temel olarak Yahoo tedarikinin işe alınmasıyla ilgili maliyetler nedeniyle bir önceki yıla göre 9 milyon $ artarak 127 milyon $’a yükseldi.
 • Şirket birinci çeyrek için 26,2 milyon dolar net zarar bildirdi.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Taboola’nın reklamverenleri başarılı kılmaya odaklanması, olumlu sonuçlar nedeniyle finansal bir reklamverenin kampanya bütçelerini iki katına çıkarmasına da yansıdı.
 • Şirketin e-ticaret işi büyümede diğer segmentleri geride bırakıyor.
 • Taboola’nın teknolojisi Hulu, Verizon ve Samsung gibi premium reklamverenlerin ilgisini çekiyor.
 • Apple ile genişletilen ilişki, büyüme için önemli bir fırsat olarak görülüyor.

Kaçırılanlar

 • Kazanç görüşmesi sırasında e-ticaret işine ilişkin spesifik gelir rakamları açıklanmadı.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Taboola’nın Ar-Ge çalışmaları büyük ölçüde performans reklamcılığına odaklanıyor ve Ar-Ge ekibinin neredeyse yarısı bu alana ayrılmış durumda.
 • Şirketin yapay zeka teknolojisi, reklamverenler için başarıyı artırarak bütçelerin ve kampanyaların artmasını sağlıyor.
 • Taboola Select, büyük markalar ve ajanslar için teknolojiyi, satış yeteneklerini ve yüksek kaliteli tedariği bir araya getiren kapsamlı bir teklif olarak konumlanıyor.

Sonuç olarak, Taboola’nın ilk çeyrek performansı 2024 görünümü için olumlu bir ton oluşturuyor. Şirketin stratejik girişimlerinin ve özellikle Yahoo ve Apple ile olan ortaklıklarının büyüme ve etkileşimi artırması bekleniyor. Taboola’nın inovasyon ve reklamveren başarısına olan bağlılığı, önümüzdeki yıl rekor kıran finansal sonuçlar elde etme potansiyeline sahip.

InvestingPro Insights

Taboola (TBLA) sadece 2024 için güçlü bir ilk çeyrek performansı göstermekle kalmadı, aynı zamanda daha uzun vadeli potansiyele bakan yatırımcılar için de ikna edici bir durum sunuyor. İşte InvestingPro’nun en son verilerine ve analizlerine dayanan bazı bilgiler:

InvestingPro Verileri, Taboola’nın piyasa değerinin 1,54 milyar dolar olduğunu ve bunun da yatırımcıların şirketin pazardaki konumuna ve büyüme beklentilerine olan güvenini yansıttığını vurguluyor. 2024’ün ilk çeyreği itibariyle son on iki aydaki gelir artışı %11,05 gibi etkileyici bir seviyede ve şirketin ilk çeyrek kazançlarında bildirilen olumlu eğilimlerle uyumlu olarak çeyrek bazda %26,34’lük daha da önemli bir artış gösterdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro’nun dikkat çektiği bir ipucu da yönetimin aktif bir şekilde hisse geri alımı yaparak şirketin değerine ve geleceğine olan inancını göstermesi. Buna ek olarak, Taboola’nın yüksek hissedar getirisi, yatırımcılarına değer iade etme taahhüdünün bir göstergesidir ve TBLA hisselerini elinde tutanlar için olumlu bir işarettir.

Son on iki ayda kârlı olmamasına rağmen, analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor. Kârlılığa beklenen bu geçiş, beklenen net gelir artışıyla birleştiğinde, şirketin finansal sağlığı için yükseliş görünümü sağlıyor.

Daha derinlemesine analiz ve ek InvestingPro İpuçları arayan yatırımcılar için InvestingPro’da 11 ipucu daha listelenmiştir. Bu ipuçları, bilinçli yatırım kararları alınmasına daha fazla yardımcı olabilir.

Ayrıca, yatırım araştırmanızı geliştirmek için InvestingPro’da InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim almak için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın. Bu teklif, piyasada bir adım önde olmanıza yardımcı olabilecek özel içgörülere ve verilere erişmenizi sağlayabilir.

Sonuç olarak, Taboola’nın Taboola Select’in lansmanı ve Yahoo gibi sektör devleriyle ortaklıklar gibi stratejik girişimleri, InvestingPro’dan gelen olumlu veriler ve ipuçları ile birleştiğinde, şirket için umut verici bir yöne işaret ediyor. Yatırımcılar, Taboola hisselerini portföyleri için değerlendirirken bu gelişmeleri göz önünde bulundurmalıdır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu