Haber

iPhone ve MacBook’ları etkileyen güvenlik açığı

Bilindiği gibi akıllı telefon dünyasının en çok tercih edilen modellerini Apple üretiyor. iPhone’ların bu kadar ilgi görmesinin en büyük nedenlerinden biri de güvenliklerinin yüksek olmasıdır. Ancak son zamanlarda artan güvenlik açıkları raporları iPhone modelleri için sorun teşkil edecek gibi görünüyor.

iPhone ve MacBook’ları etkileyen LeftoverLocals, AMD ve Qualcomm işlemcilerini de etkiliyor

Trail of Bits’in ortaya çıkardığı önemli bir güvenlik açığı, teknoloji dünyasının birçok cihazını etkileyebilir. LeftoverLocals olarak tanımlanan güvenlik açığı ilk olarak iPhone ve Macbook’larda tespit edildi. Güvenlik açığı aynı zamanda AMD ve Qualcomm işlemcilerini de etkiledi.

Paylaşılan rapora göre LeftoverLocals, yapay zeka verilerini SoC yerine grafik ünitesini kullanarak saklayan GPU belleğiyle ilgili bir güvenlik açığı olarak açıklanıyor. Bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının kişisel bilgileri ele geçirmesine karşı oldukça savunmasız hale getiriyor.

Apple inadından vazgeçti! App Store zorunluluğu kaldırıldı

Ayrıca Apple böyle bir güvenlik açığının da farkında. Teknoloji devi, M3 ve A17 Bionic işlemcili cihazlar için güncelleme yayınlamıştı. iPhone 12 Pro, iPad ve M2 MacBook Air cihazlarının hala savunmasız olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan Apple’a son dönemde yapılan ilk güvenlik açığı uyarısı bununla da sınırlı değil. Geçtiğimiz haftalarda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, USOM tarafından iOS’ta önemli bir güvenlik açığının keşfedildiğini, bu güvenlik açığının cihazların tam kontrolünü ele geçirme ve kullanıcı verilerinin çalınması riski oluşturduğunu belirten bir açıklama yayınladı.

Sayan, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’nun (BTK) Apple’dan konuyla ilgili açıklama istediğini ve ayrıca soruşturma başlattığını söyledi. Ayrıca iOS cihazı kullanıcılarını da uyardı. Bu iki güvenlik açığının aynı olup olmadığına dair henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu