Haber

Hafize Gaye Erkan’ın yerine yeni Merkez Bankası Başkanı kim olacak? İşte perde arkasında adı geçen 2 isim

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevden alınmasını istemesinin ardından Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı merak konusu oldu. Perde arkasında yaşanan tartışmalara göre göreve mevcut Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Osman Cevdet Akçay veya Fatih Karahan’ın atanması öne sürüldü.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan görevden dolayı kendisini affetmesini istediğini duyurdu. Gaye Erkan’ın kararının ardından Bakan Şimşek, “Önerim doğrultusunda yeni atanan Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak fiyat istikrarı hedefimize doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Güçlü bir işbirliği ve koordinasyon içerisindeyiz.” İfadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay

MERKEZ BANKASI LİDER YARDIMCISINDAN BİRİNİN ATANACAĞI İDDİASI

Bakan Şimşek’in açıklamasının ardından lobiler daha da aktif hale geldi. Merkez Bankası’nın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna kimin oturacağı merak konusu olurken, başkanlık koltuğuna şu anda Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Osman Cevdet Akçay’ın mı yoksa Fatih Karahan’ın mı oturacağı iddia edildi.

Hafize Gaye Erkan

OSMAN CEVDET AKÇAY KİMDİR?

1961 yılında Trabzon’da doğan Osman Cevdet Akçay, 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Ekonomi alanında yüksek lisansını 1990 yılında, doktora derecesini ise 1992 yılında The City University of New York, The Graduate School and University Center’dan aldı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay

Kariyerine 1985 yılında The City University of New York, The Graduate School and University Center’da doktora asistanı olarak başlayan Akçay, 1986-1990 yılları arasında Hunter College ve Baruch College’da, 1990-1991 yılları arasında Manhattan College, New York’ta ders verdi. . Aynı zamanda misafir öğretim görevlisi olarak da çalıştı. 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak göreve başlayan ve Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doçentlik unvanını alan Akçay, 2001 yılında tam zamanlı öğretim üyesi olarak Koç Üniversitesi’ne geçti.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay

2009 yılına kadar öğretim üyesi, ardından Koçbank ve ardından Yapı ve Kredi Bankası’nda başekonomist olarak görev yapan Akçay, 2009-2018 ortasında ayrılıncaya kadar bankanın baş ekonomisti olarak görev yaptı. Temmuz-Ekim 2018 döneminde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda, 2018-2023 yılları arasında ise Fiba Grubu, Holding ve Banka’da danışman olarak görev yaptı. Akçay, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

FATİH KARAHAN KİMDİR?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2012 yılında Pensilvanya Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Kariyerine Federal’de ekonomist olarak başlayan Karahan, 2012 yılında New York Merkez Bankası, 2022 yılına kadar söz konusu kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Araştırmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022 yılında Amazon’da kıdemli ekonomist olarak göreve başladı. Kasım 2022’de Amazon’a Baş Ekonomist olarak atandı. Karahan, Amazon’da Vali Yardımcılığı görevine atandı. 28 Temmuz 2023 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu