Haber

Güney Kore’nin Gönderdiği En Büyük Acil Yardım Ekibi: 118 Kişilik Arama-Kurtarma Ekibi Türkiye’ye Geldi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından tüm ülke enkaz ve moloz altında kalan vatandaşlar için çalışmaları sürdürüyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en yıkıcı depremiyle karşı karşıya kalmamızın ardından ilk 48 saat çoktan geçti. Ülkemizin yaptığı uluslararası yardım davetinin ardından birçok ülkeden takviye kuvvetler gelmeye devam ediyor. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da Türkiye’ye 118 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi. Detaylar burada…

Kaynak:https://www.koreaherald.com/view.php?…

Türkiye’yi sallayan deprem tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. 10 ili etkileyen depremin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken, ulaşım ve kurtarma ekiplerinin sayısında sıkıntı yaşanıyor.

Küresel yardım davetine sessiz kalmayan Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, yardım için kolları sıvadı. 118 kişiden oluşan acil kurtarma grubu bugün sabah saatlerinde Incheon Havalimanı’ndan Türkiye’ye hareket etti.

Ekip, Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne ait KC-330 uçağına binerek Gaziantep’e doğru yola çıktı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, 118 kişiden oluşan grubun çoğunluğunun Ulusal İtfaiye Teşkilatından ve Güney Kore Ordusundan olduğu belirtildi. Resmi kaynaklarda yer alan bilgilere göre gönderilen kurtarma ekibi, Güney Kore’nin denizaşırı ülkelere gönderdiği en büyük kurtarma ekibi oldu.

Güney Koreli gazeteci Jason (Hanshin) Lee’nin yaptığı paylaşımda, kurtarma ekibinin 8 Şubat Çarşamba günü saat 09:30’da Gaziantep’e ulaştığı bildirildi.

?

Güney Kore Hükümeti’nin Türkiye’ye 5 milyon dolar değerinde insani yardım ve tıbbi malzeme sağlamak üzere arama kurtarma grubu gönderdiği basına yansıdı. Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, “Kardeş ülkemiz Türkiye’ye yardım etmemiz doğaldır” diyerek hükümet birimlerini harekete geçmeye çağırdı.

?

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lim Soo-suk, 7 Şubat Salı günü yaptığı açıklamada, gönderilen kurtarma grubunun ayrıntılı rolüne ve faaliyet alanına diğer ülkelerden kurtarma ekipleri ve Birleşmiş Milletler ile birlikte karar vereceğini söyledi. Türkiye’ye geldikten sonra.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu