Haber

Filistin Başbakanı Shtiya, İsrail’in işlediği suçlardan sorumlu tutulmasını talep ediyor

Filistin Başbakanı Mohammad Shtiyya, İsrail’i suçlarından sorumlu tutarak, Filistin sorunuyla ilgili “uluslararası çifte standardın sona ermesi” çağrısında bulundu.

Filistin Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Ştiyye, Ramallah’ta Avrupa Birliği (AB) İnsan Hakları Özel Temsilcisi Eamon Gilmore ve AB Filistin Temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff’u kabul etti.

AB yetkililerine seslenen İstiyya, “Filistin’de yaşananlara, İsrail’in ihlallerine ve eylemlerine ilişkin uluslararası toplumun sessizliği ne zamana kadar devam edecek?” ifadelerini kullandı.

Filistin meselesindeki “uluslararası çifte standarda” son vermek isteyen İştiyye, “İsrail halkımıza karşı işlediği suçların hesabını vermeli” dedi. O çağırdı.

“İsrail’in halkımıza, toprağımıza, suyumuza, paramıza, tarihimize, İslam ve Hristiyan kutsal alanlarımıza karşı yürüttüğü savaşla karşı karşıyayız.” dedi.

İsrail’in bu yılın başından bu yana “28’i çocuk ve 6’sı kadın olmak üzere 160’tan fazla Filistinliyi şehit ettiğini” belirten İştiyya, İsrail’in öldürdüğü Filistinlilerin cenazelerini elinde tuttuğunu vurguladı.

İstiyya, İsrail’in 1967’den bu yana Filistinlilere ait 800 bini zeytin ağacı olmak üzere 2 milyon 500 bin ağacı kökünden söktüğünü bildirdi.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria topraklarında 751 bin Yahudi yerleşimcinin yaşadığını belirten İstiyya, İsrail’in bu sayıyı 1 milyona çıkarmaya çalıştığına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu