Haber

“Endemik Bitkiler” Dünyasına Yolculuk

3.000’e yakın ulusal ve uluslararası endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Ege Üniversitesi (AB) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi, bitkisever ziyaretçileri ağırlarken, keşfedilen yeni bitki türlerinin tanıtılmasına da değerli katkılar sağlamaya devam ediyor. ülkemizde literatüre girmiştir.

Ülkemizde ve dünyada bitki çeşitliliği ve zenginliğinin tanıtılması, araştırılması ve eğitim hizmetlerine katkı sağlanması amacıyla kurulan EÜ Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi, bugüne kadar 70’e yakın bitki türünü bilim dünyasının hizmetine sunmuştur. kuruluşu. Türkiye’nin en büyük beş herbaryumundan biri olan merkez, birçok farklı endemik türe de ev sahipliği yapıyor.

  “Doğanın korunmasında farkındalık yaratıyoruz”

EÜ Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Merkez Müdür Yardımcısı Doç. Ademi Fahri Pirhan, “Merkezimiz ülkemizin bitkisel zenginlikleri konusunda değerli çalışmaların yapıldığı bir merkez. Anaokulundan itibaren bizleri ziyarete gelen öğrencilerimize doğanın korunması konusunda farkındalık kazandırmak amacı ile; Bitkilerin tarihsel süreci, doğanın ekosistemi, endemik bitkilerimizin korunması ve ekolojik düzenin sürdürülebilirliği hakkında bilgiler veriyoruz. Ayrıca yetişkin ve çocuklara yönelik bitki keşif etkinlikleri, boyacılık ve parfüm üretimi gibi atölyeler düzenliyoruz” dedi.

          “Çok İlgi”

AB Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin birçok farklı endemik türe ev sahipliği yaptığını belirten Doç. Pirhan, “Merkezimizde mevsime göre değişen ve misafirlerin ilgisini çeken birçok farklı endemik bitki çeşidi bulunuyor. Örneğin; Kırmızı rengi ile dikkat çeken tapınak ağacı, manolya, fener ağacı, rengarenk nilüferleri ile misafirlerimizin ilgisini çeken türlerden bazılarıdır. Merkezde eşsiz, coğrafi olarak farklı bitki çeşitlerine uygun bir yaşam alanı sağlanıyor. Ayrıca Türkiye’nin en güçlü mum çiçeği (Hoya sp.) koleksiyonu da botanik bahçemizde ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

“Bizi beton değil ağaçlar kurtaracak”

Ekosistemin bir modülü olan bitkilerin çevre üzerinde değerli etkileri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Doğa, insanı şehir hayatının yorgunluğundan uzaklaştırır ve gerilimden arınmış bir alan sunar. Yaşam alanlarımızda bulunan bitkiler havayı temizleyerek daha yaşanabilir bir çevre sunmamızı sağlar. Toprağı koruyan ve suyun akışını düzenleyen bitkiler, bizlerin ve diğer canlıların yaşam alanlarını oluşturur. Bu nedenle yeşili ve çevremizi korumaya özen gösterelim. Bizi beton değil ağaçlar kurtaracak.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu