Haber

Depremden saniyeler önce telefonlara bildirim geldiği iddiası! Birçok kişi ekran görüntüsü paylaştı

Düzce’de yaşanan 5.9’luk zelzeleyle birlikte telefonlar için uyarlanan sarsıntı ikaz sistemi bir defa daha gündeme geldi. Korkutan zelzele sonrasında toplumsal medyada birçok kişi sarsıntıdan saniyeler öncesinde bildirim aldıklarını lisana getirdi. Fakat birçok kişi bildirimden sonra durumun farkına vardıklarını lisana getirdi.

İşte sarsıntı uyarısı aldığını ileri süren bireylerin paylaşımları;

“DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR?”

Peki nedir bu “Deprem Uyarı Sistemi”? Google, Android kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak için yeni özellikleri dikkat çekiyor. Android Sarsıntı İkaz Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun birçoklarında bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına ihtar gönderiyor.

Android sarsıntı ihtar sistemi telefonların “konum” ayarları üzerinden yapılabiliyor. Android işletim sistemi, bu uygulama ile her sarsıntının algılanacağını ise taahhüt etmiyor. Çünkü telefonunuz yakın etrafınızda 4,5 ve üzeri büyüklükte meydana gelen sarsıntıları size ikaz olarak göndermek için pozisyonunuzu kullanıyor. Bu ikazları, SharkeAlert tarafından sağlanan bilgilerle gönderiyor.

ANDROİD ZELZELE İKAZ SİSTEMİ NASIL AÇILIR?

Telefonunuzun AYARLAR uygulamasını açın.

KONUM > GELİŞMİŞ > SARSINTI UYARILARI‘na dokunun.

DEPREM UYARILARI‘nı açın.

iOS yazılımlı telefonlarda ise geride çalışan uygulamalar kısıtlı olduğundan kullanımı daha güç.

Uzmanlar hala, sarsıntısı evvelce bilmenin mümkün olmadığı konusunda uyarıyor. Yani “Deprem şurada ve şu saatte olacak” üzere bir teknolojinin Türkiye’de ve dünyada olmadığının altını çiziyorlar.

Doğruluk Kontrolü
“Depremden saniyeler önce telefonlara bildirim geldiği iddiası! Birçok kişi ekran görüntüsü paylaştı”
YANLIŞDOĞRU
BULGULAR

“Düzce depreminden saniyeler önce telefonlara bildirim geldiği iddiası çoğunlukla doğru. Google’ın 2020’de hizmete sunduğu Deprem Uyarı Sistemi, Android telefonlara bildirimler gönderiyor. Kullanıcılar ayarı açık hale getirdiğinde bildirim alabiliyor. Ancak sistem tüm depremleri algılayamayabilyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu