Haber

Çiftçi Tarlasına ‘Cumhuriyet 100 Yaşındadır’ Yazdı

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Sorgun ilçesinde çiftçi olan 61 yaşındaki Ergün Yerden, Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla tarlasına traktörlü pullukla “Cumhuriyet 100 Yaşında” yazdı. Çalışmasını drone ile çekip sosyal medya hesabında paylaşan Yerden büyük beğeni topladı. Yerden, “Bir çiftçi olarak bu Cumhuriyetin ayakta kalması için böyle bir şey yaptım ve mutluyum” dedi.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Bahadın beldesi Gümüşkavak’ta çiftçilik yapan 61 yaşındaki Ergün Yerden, kış aylarında Ankara’da, yaz aylarında ise köyünde yaşıyor ve çiftçilikle uğraşıyor. Yerden, Cumhuriyetin 100. yılını kutlamak için farklı bir çalışma ortaya çıkardı. 72 dönümlük tarlasına traktörüne pulluk takarak ‘Cumhuriyet 100 Yaşında’ yazan Yerden, büyük beğeni topladı.

“Yüzüncü Yılı Kutlamak İçin ‘Cumhuriyetimiz 100 Yaşındadır’ diye bir yazı yazdım”

Çiftçi Ergün Yerden, çalışmasını sosyal medya hesabında paylaştıktan sonra çok sayıda tebrik mesajı aldığını belirterek, şunları söyledi:

“ÜRETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMADIK”

61 yaşında çalışmayı ve üretmeyi çok sevdiğini belirten Ergün Yerden, tarımsal üretimde yaşanan sorunlara da değinerek şunları söyledi:

“Ürettiğimizin karşılığını alamıyoruz. Biraz sıkıntı çekiyorum bu konuda. Geriye kalan her şey yüzde 200-300 artarken bu yıl çiftçinin ürettiği buğday para etmedi. Buğday tüccarlara 5 liraya satıldı, 5 buçuk lira. Bir sürü ilaç aldılar, mazot, bir cıvata 100 lira. Bir bakıyorsun Traktör 280 litre depo alıyor. On bin lira falan depoyu dolduruyor. Çiftçi diyorlar. şöyle kazanıyor. Hollanda’da çiftçiler Ferrari, Porsche kullanıyor, ben de binmek isterim. Hollanda, Konya’ya kadar toprağı olan bir ülke, bizim çiftçimiz neden almasın? Ferrari, Porsche? Neden alsın? BMW’ye mi, Mercedes’e mi binmek istiyoruz? Ya da çocuklarımız binsin bindirelim. Yağmurda, soğukta çiftçinin günü, gecesi yoktur, işi, işi, çalışması, üretimi, üretimi, üretimi vardır. Hani biziz. ” babamızdan miras kalan bir şey. Biz 7 yaşındayken traktöre bindik. Ben 24 saat o traktörde çalışıyorum, yorulmuyorum. Sadece tüccara sattığımızda daha az para alırsak çok üzülüyorum.”

Kaynak: ANKA / Hayat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu