Haber

Arap ülkeleri Danimarka’da Kuran’ın yakılmasını kınadı

Arap ülkeleri ve kurumları, Danimarka’da Kuran-ı Kerim yakılmasını kınadı ve bu eylemleri gerçekleştirenlerin cezalandırılmasını talep etti.

Danimarka’da aşırı sağcı Solid Direction Partisi’nin (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın İsveç’ten sonra Kur’an-ı Kerim’i yakmasına Arap ülkelerinden tepkiler devam ediyor.

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, menfur eylemi kınarken, bunun dünyadaki 2 milyardan fazla Müslüman’a karşı önemli bir provokasyon olduğu belirtildi.

Açıklamada, “ifade özgürlüğü” gerekçesiyle Kuran’a yönelik saldırılara izin verilmesinin kin ve şiddeti körüklediği, barış içinde bir arada yaşama değerlerini tehdit ettiği ve tatsız ikili standartları ortaya çıkardığı kaydedildi.

Umman Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, din ve inançları aşağılayıcı, aşırılık ve nefret ideolojisini yayan bu menfur saldırıların devam etmesinin sonuçlarına karşı uyarıda bulundu.

Açıklamada, uluslararası toplumun bu baskınlara karşı önemli ve kararlı bir duruş sergilemesi, yasaklanması ve faillerinin cezalandırılması gerektiği belirtildi.

Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ve Arap Parlamentosu da yaptıkları açıklamalarda söz konusu saldırının Müslümanları duygulandırdığını belirtti.

İsveç’te 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan Paludan, aynı provokasyonu 27 Ocak’ta Danimarka polisinin izniyle Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirmişti.

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin lideri Edwin Wagensveld, Lahey’deki tek başına yaptığı eylemde Kuran’ı yırttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu