Ekonomi

ABD’nin ardından kripto sektörüne bir destek de Birleşik Krallık’tan mı geliyor?

Investing.com – Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi (FCA) son duyurusunda kripto varlık piyasası için önemli bir karara imza attığını açıkladı.

Düzenleyici kurum, Birleşik Krallık’ta küresel varlık şirketlerinin kripto tabanlı borsa yatırım fonlarını ihraç etmesine onay verdi. Ocak ayında ABD’de onaylanan ETF’lerin ardından Birleşik Krallık’ta da benzer bir onayın, sektörü desteklemeye yönelik bir hamle olabileceğinden bahsediliyor.

Kripto benimsemesi artmaya devam ediyor

Son olarak İngiliz düzenleyici kurumun kripto destekli yatırım ürünlerine yeşil ışık yakması, küresel çaptaki düzenleyicilerin kripto endüstrisine yönelik dostane yaklaşımının son örneği olarak görülüyor.

FCA onayı verilen kripto destekli yatırın ürünleri sadece kurumsal yatırımcılara satılabilecek ve bireysel yatırımcılar bu ürünlerle ilgili bir ticaret yapamayacak. Bunun yanında İngiltere’de borsa yatırım ürünü (ETN) ticareti sunmak isteyen kurumların, oldukça sıkı görülen düzenleyici gerekliliklerini de karşılaması gerekecek.

Londra Menkul Kıymetler Borsası ilk hamleyi yaptı

Bu gelişmenin üzerine Londra Menkul Kıymetler Borsası, yılın ikinci çeyreğinden itibaren başvuruları Bitcoin ve Ether ETN’lerini kabul edeceğini duyurdu. Bu tür yatırım ürünlerine yönelik ilgi artışının ABD SEC’in referansıyla doğrudan bağlantılı olduğu düşünülüyor. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun 10 yılı aşkın bir süreden sonra spot Bitcoin ETF’lerine izin vermesi, sektörün olgunlaştığına dair önemli bir kanıt olarak görülürken diğer yargı bölgelerinin de sektöre bakış açısını değiştirdi. 

Diğer yandan kurumsal fonun önünü açan düzenleyici onayının ardından geçen aydan bu yana yükselişini hız kesmeden sürdüren Bitcoin, an itibarıyla rekor seviyesini 72.226 dolara çıkardı. Geçen haftadan bu yana son zirve seviyesi 69.000 dolar etrafında hareket eden en büyük kripto para, bu hafta da hızlı bir başlangıç yaparken 70.000 dolar bölgesinde zemin bulmaya devam ediyor. Son bir haftada %10 yükselen Bitcoin, bir ayda %50’nin üzerinde değer kazandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu