Haber

AB Ülkeleri Slovenya ve İtalya Sınır Kontrollerini Genişletme Kararı Aldı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Slovenya ve İtalya, Avrupa ve Orta Doğu’da yaşanan olaylar nedeniyle kara sınır kapılarında devam eden kontrolleri genişletme kararı aldı.

Slovenya İçişleri Bakanı Bostjan Poklukar, basına yaptığı açıklamada, bugünkü hükümet toplantısında Slovenya’nın AB üyesi ve Schengen ülkeleri Hırvatistan ve Macaristan ile 21 Ekim’de başlattığı sınır kontrollerinin 21 Aralık’a kadar uzatılmasına karar verdiklerini duyurdu.

Schengen Sınır Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca sınır kontrollerini genişlettiklerini belirten Poklukar, Slovenya’nın sınır kontrollerini 21 Aralık’tan sonra 6 ay daha uzatmayı planladığını duyurdu.

Poklukar, sürenin 6 ay daha uzatılmasının nedeninin Avrupa ve Orta Doğu’da yaşanan olaylar nedeniyle bölgede terör tehlikesi oluşması olduğunu, konuyla ilgili AB Konseyi’ni bilgilendireceklerini belirtti.

Terör tehdidi nedeniyle sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşabileceğini belirten Poklukar, “Bu yıl Hırvatistan sınırında 50 binin üzerinde kaçak geçiş girişimi kaydedildi.” söz konusu.

İtalya ile 21 Ekim’den bu yana devam eden sınır kontrollerine ilişkin Poklukar, “İtalyan mevkidaşım sınır kontrollerini 6 ay daha uzatmayı planladıklarını söyledi. Her iki ülke de vatandaşlarının bu kararı en az düzeyde hissetmesini istiyor.” ” değerlendirmesini yaptı.

İtalya ayrıca Slovenya ile sınır denetimlerini genişletme kararı aldı

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, İtalyan Skytg24 kanalına yaptığı açıklamada, Slovenya ile 21 Ekim’den bu yana devam eden sınır kontrollerini genişletme kararı aldıklarını belirterek, “Schengen’in durdurulması yönünde tedbir talimatını verdim” dedi. 20 gün daha uzatıldı.” söz konusu.

Piantedosi, bu kararın kendileri açısından “hoş” bir durum olmadığını kaydetti.

Bu arada İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Sloven mevkidaşı Robert Golob ile 14 Kasım’da yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “İkimiz de Schengen’in korunması gereken olağanüstü bir başarı olduğunun farkındayız. Ortak taahhüt, Schengen’in yeniden tesis edilmesidir. Koşullar izin verdiği anda normal sınır rejimi.” “Şu ifadeleri kullandı.

İtalya’nın 21 Ekim’de Slovenya ile başlattığı sınır kontrolü uygulamasının ardından Slovenya da aynı gün Hırvatistan ve Macaristan ile sınır kontrolüne başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu