Ekonomi

AB liderlerinden Erdoğan’a dayanışma mektubu

Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Liderler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben bir mektup da yayınladılar. AB liderleri mektupta “Halkınız yürek burkan bir çile yaşıyor” ifadesini kullanarak depremlerde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Düşüncelerinin sevdiklerini kaybedenler ve yakınlarından haber bekleyenlerle olduğunu belirten AB başkanları, yaralılara acil şifalar dileyerek, zamanla yarışan kurtarma ekiplerinin çalışmalarına saygılarını dile getirdi.

Liderler, “AB ve üye devletler, bu trajedi karşısında Türkiye ve Suriye halklarıyla tam dayanışma içindedir.”

Depremin ardından hızlı bir şekilde yardım sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden liderler, İsveç’in AB Konseyi ve AB dönem lideri olarak uluslararası toplumdan mali destek toplamak amacıyla Mart ayında bir bağış konferansı düzenlemek için girişimde bulunduğunu hatırlattı.

Liderler mektupta, “Türk yetkililerle yakın koordinasyon içinde desteğimizi artırmaya hazırız. Düşüncelerimiz sizinle ve halkınızla birlikte olmaya devam edecek” denildi.

Zirve bildirisinde deprem bölümü

AB Liderler Zirvesi sonuç bildirgesinde de depremlere yer verildi. Manifestonun bu kısmı liderler tarafından kabul edildi ve yayınlandı.

Açıklamanın “Türkiye ve Suriye’deki deprem” başlıklı bölümünde taziye ve dayanışma sözlerine yer verildi.

AB’nin sarsılmaz dayanışması kapsamında Türkiye’ye 1600 kişilik arama kurtarma ekiplerinin gönderildiğinin kaydedildiği açıklamada, AB’nin yardımları artırmaya hazır olduğu, AB liderlerinin örgütlenme girişiminin devam ettiği belirtildi. bağışçılar konferansı memnuniyetle karşılanır.

Açıklamada, Suriye’deki depremzedelere insani erişimin sağlanması için herkesin davet edildiği, insani yardım çalışmalarını desteklemek için ek kaynak tahsis edildiği ve insani yardımın BM himayesinde hızlı bir şekilde ulaştırılması için davette bulunulduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu